Agenda
10:00 – 10:10: Powitanie uczestników oraz wprowadzenie w tematykę Webinaru przez Prezesa Instytutu Edukacji Środowiskowej – Wojciecha Witowskiego.
10:10 – 10:25: Przedstawienie raportu z Krajowego Badania Oczyszczalni Ścieków przez Eksperta ds. Strategii Rozwoju – Agatę Sobolewską z Banku Gospodarstwa Krajowego.
10:25 – 10:40: Przedstawienie koncepcji oraz zakresu wdrożenia Cyfrowej Kontroli Mieszkańca w obszarze miasta i gminy Środa Wielkopolska – Urząd Miasta Środa Wielkopolska
10:40 – 10:55: Przedstawienie najnowszych zmian w tzw. dyrektywie ściekowej: nowe przepisy, nowe obowiązki, zaostrzenie parametrów
10:55 – 11:10: Wykorzystanie cyfrowych narzędzi w zarządzaniu gospodarką ściekową na przykładzie zlewni Pilicy – Omówienie efektów projektu Life Pilica organizowanego przez Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, przy współpracy z firmą Ścieki Polskie.
11:10 – 11:25: Możliwości wykorzystania środków z KPO na rozwój infrastruktury wod-kan.
11:25 – 11:30: Podsumowanie Webinaru
02.12.2024 / 05.12.2024
350 uczestników
Prelegenci:
Wojciech Witowski
Prezes Instytutu Edukacji Środowiskowej.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Troska o środowisko naturalne pokierowała go do stworzenia Ścieków Polskich – firmy, której głównym celem jest uszczelnienie obiegu nieczystości ciekłych w Polsce oraz ułatwienie gminom jego monitorowania.
Agata Sobolewska
Ekspertka
Wspiera przedstawicieli samorządu terytorialnego w zakresie opracowywania strategii rozwoju i ich wdrażania, przygotowywania i realizacji innowacyjnych projektów z zakresu m.in gospodarki wodnej, efektywności energetycznej czy rozwoju miast i obszarów wiejskich, dostępności i cyfryzacji.
Autorka kilkuset artykułów i książek poświęconych tematyce prawnej, finansowej i samorządowej.
Obecnie ekspertka w zespole 3W BGK odpowiedzialna za obszar wody.
Urząd Miejski w Środzie Wielkopolski
Urząd Miejski w Środzie Wielkopolskiej wziął czynny udział w projekcie cyfryzacji obiegu informacji dot. nieczystości dowożonych – w tym również Cyfrowej Kontroli Mieszkańca.
ERCE PAN ŁÓDŹ (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk)
Rozwój teoretycznych i empirycznych aspektów ekohydrologii (EH), jako podstawy dla integracyjnej nauki o zrównoważonym rozwoju, nastawionej na rozwiązywanie problemów i politykę. Rozwój wiedzy i wszechstronnej metodologii naukowej dla Ekohydrologii – zrozumienie wzajemnego oddziaływania wody i fauny i flory jako klucz do wykorzystania procesów ekosystemowych jako narzędzia zarządzania zlewniami komplementarne do gospodarki cyrkulacyjnej i biogospodarki.
Przemysław Cichocki
Doradca Samorządowy
Uczestniczy w przygotowywaniu dokumentów strategicznych jednostek samorządów terytorialnych, podejmuje różne inicjatywy badawcze oraz organizuje kursy i szkolenia dla miast.
Ukończył studia podyplomowe w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie Gospodarką Społeczną, a także studia podyplomowe Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego pn. Akademia Rozwoju Regionalnego.
Krzysztof Falkowski
Ekspert
Magister Inżynier Inżynierii Środowiska, absolwent Politechniki Warszawskiej, z pasją do innowacyjnych rozwiązań w gospodarce wodno-ściekowej.
Od ponad dekady wspiera jednostki samorządu terytorialnego w realizacji inwestycji związanych z oczyszczalniami ścieków, łącząc wiedzę techniczną z praktycznym doświadczeniem zdobytym m.in. przy rozbudowie i modernizacji jednej z największych oczyszczalni ścieków w Europie „Czajka”– w Warszawie. Ekspert w pozyskiwaniu funduszy na tego typu inwestycje, doradca w zakresie doboru optymalnych technologii oraz ich dostosowania do lokalnych potrzeb. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, dzieląc się swoją wiedzą zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych wydarzeniach branżowych.
oraz inni partnerzy Instytutu Edukacji Środowiskowej